ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΘΛΟΥ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ

Περιλάμβανε Ορεινή Ποδηλασία (ΜTB) και Ορεινό Τρέξιμο ( MTR)
Συμμετείχαν ποδηλάτες με παγκόσμιες διακρίσεις
Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την Κυριακή 01/07/2012 το 1ο Δίαθλο Τρίπολης στα πλαίσια του ADVENTURE CUP 2012. Ο αγώνας έγινε με την υποστήριξη του Δήμου Τρίπολης. Αφετηρία και τερματισμός ήταν η κεντρική πλατεία Άρεως στην Τρίπολη. Περιλάμβανε ορεινή ποδηλασία (MTB) και ορεινό τρέξιμο (MTR). Για το MTB και το MTR είχαν σχεδιασθεί δύο διαδρομές ξεχωριστής ομορφιάς που κινούνταν σε μονοπάτια και κακοτράχηλους χωματόδρομους της ευρύτερης περιοχής της Τρίπολης. Συγκεκριμένα οι αθλητές πέρασαν από τον Άγιο Νικόλα στο 11ο Σύνταγμα πεζικού, τον Άγιο Βλάσση, ανάβαση στην κορυφή του λόφου Αγιοθόδωρα, κατάβαση από το ιστορικό μονοπάτι, ανάβαση στο Περθώρι, κατάβαση στο Άλσος του Αγιώργη και τερματισμός στην Πλατεία Άρεως. Υπήρχε η δυνατότητα στον αγώνα να κάνει κάποιος είτε τις δυο διαδρομές (MTR + ΜTB), είτε να συμμετάσχει μεμονωμένα σε κάθε αγώνισμα. Στο MTB και το MTR συνολικά συμμετείχαν 70 αθλητές, μεταξύ αυτών «δυνατά ονόματα» από τον χώρο της ορεινής ποδηλασίας και του ορεινού τρεξίματος. Στο MTBη διαδρομή ήταν 17,5 χιλιόμετρα με 650μ. θετικής υψομετρικής διαφοράς. Στην Α΄ διαδρομή νικητής αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Σκυλοδήμος αθλητής της ΑΕΚ specializedκαι 2ος Παγκόσμιος νικητής στην κατηγορία Master. Στην Β΄ διαδρομή νικητής αναδείχτηκε ο Γιώργος Δημητρόπουλος. Στο MTRη διαδρομή ήταν 9,5 χιλιόμετρα και 390μ. θετικής υψομετρική διαφορά. Νικητής αναδείχτηκε ο Θοδωρής Λυμπερόπουλος με χρόνο 00:52:39 αθλητής του ΣΑΦΑΝΣ. Η μοναδική γυναίκα που συμμετείχε ήταν η Τριπολιτσιώτισσα Μαρία Χαραλαμποπούλου και τερμάτισε με χρόνο 1:03:56. Στον αγώνα MTBσυμμετείχε και ομάδα Τριπολιτσιωτών αθλητών μεταξύ των οποίων ο δημοτικός σύμβουλος Πέτρος Καλτεζιώτης, ο γυμναστής Δημήτρης Σιμνιώτης, ο Γιώργος Μέλιος.

Σημαντική η συμβολή της τροχαίας Τρίπολης και της Δημοτικής Αστυνομίας Τρίπολης που απέκλεισαν τους δρόμους κατά την διάρκεια του αγώνα για την ασφάλεια των αθλητών. Σημαντική και η βοήθεια των Εθελοντών Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού Τρίπολης, που είχαν την ευθύνη παροχής των πρώτων βοηθειών