ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ Γ. Σ. ΑΡΚΑΔΙΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Την πρώτη θέση στο διασυλλογικό πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών του 5ου ομίλου που διεξήχθη στο «ΠΑΜΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ» στην Πάτρα το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Μαίου και συμμετείχαν τα σωματεία της Πελοποννήσου του νότιου Ιονίου και της Δυτικής Στερεάς κατέλαβε ο Γ.Σ. Αρκαδίας ύστερα από τις πολύ καλές εμφανίσεις που ...πραγματοποίησαν οι αθλητές και αθλήτριες του συλλόγου που συμμετείχαν στους αγώνες.
Συνολικά οι 14 αθλητές – αθλήτριες του συλλόγου κατέκτησαν 19 μετάλλια τα περισσότερα από όλα τα σωματεία που συμμετείχαν στην διοργάνωση, κάτι το οποίο είναι ιδιαίτερα σημαντικό αν αναλογιστούμε ότι ο συγκεκριμένος αγώνας είναι ο κύριος αγώνας αξιολόγησης του Σ.Ε.Γ.Α.Σ. αμέσως μετά τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα, ενώ και οι περισσότερες από τις επιδόσεις που σημείωσαν αποτελούν πρόκριση για τα πανελλήνια πρωταθλήματα.
Αναλυτικά, χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν στα 100 μ. γυναικών η Τζελάι Άντζελα με χρόνο 12,67, η Τελά Βασιλική στο άλμα επί κοντώ γυναικών με 3.60 μ., στην σφύρα ανδρών ο Σιάκουλης Βασίλειος με επίδοση 58,50 μ., και στο Δίσκο ανδρών ο Ιάσων Θανόπουλος με 48,80 μ.
Ασημένια μετάλια κατέκτησαν στα 800μ. και 1500 μ. η Φανή Λαμπροπούλου με επίδοση 2.23.53 και 4,53,77 αντίστοιχα, στα 3000 μ. στιπλ η Αφροδίτη Τούφα με επίδοση 14.31.07, και η Νεράιδα Γκοτζάι στο άλμα επί κοντώ γυναικών με άλμα στα 3,30 μ., ο Σέχου Μωυσής στα 400 μ. και στα 400 μ. με μπόδια με επιδόσεις 51,03 και 58,94 αντίστοιχα, Εύαγγελος Έξαρχος στα 110 μ. με εμπόδια με χρόνο 16,13.
Τέλος χάλκινα μετάλια κατέκτησαν οι Κουτσουμπού Βασιλική στα 100 μ. με 12,76, η Νικολέτα Μπερδούση στα 1500 μ. 4.54.49 και στα 5000 μ. με 19.13.80, η Λυμπεροπούλου Αγγελική στο μήκος και στο τριπλούν γυναικών με επιδόσεις 5,08 μ. και 11,67 μ. αντίστοιχα η Αγγελική Τελά στο άλμα επί κοντώ με 3,20 μ. η Τζελάι Άντζελα με χρόνο 26,95 , και ο Ηλίας Σταυρόπουλος στην σφυροβολία των ανδρών με 46,50 μ.
Ο Γυμναστικός Σύλλογος Αρκαδίας κατέλαβε την πρώτη θέση ανάμεσα σε 28 σωματεία που μετείχαν στους αγώνες με 173 βαθμούς με δεύτερη την Παναχαική με 122 βαθμούς και τρίτο τον Μεσσηνιακό Γ.Σ. με 109 βαθμούς.