Αστέρας-Καλλονή 2-1

Photo 4 apo 29-10-2014 Niko Fernandez me Pipini
Η παράδοση που φέρνει νικητή τον Αστέρα στα παιχνίδια με την Καλλονή, συνεχίστηκε και σήμερα, αφού παρά το γεγονός ότι η νησιώτικη ομάδα προηγήθηκε στο 40ο λεπτό (με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αγρίτη) και ο αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς μετά την καταρρακτώδη βροχή που είχε προηγηθεί στην Τρίπολη, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και με δύο γκολ του Νίκο Φερνάντεθ (69’ 77’) να φτάσει στη νίκη με 2-1. Παράλληλα, με τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια του 7ου ομίλου, ο Αστέρας εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.
Ο Αστέρας ήταν πολύ καλύτερος από την Καλλονή στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Τα σουτ του Μπακασέτα και του Τσοκάνη στο 8’ και στο 13’ αλλά και του Μούκαμ μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 28’ έστειλαν την μπάλα άουτ, ενώ στο 30’ ο συνδυασμός Μπακασέτα, Μπαράλες, Φερνάντεθ με το σουτ του τελευταίου να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.